پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نقش موثر اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در ایجاد مهاجرت معکوس
بازدید : 393 17 شهريور 1400 ساعت 7:57 شماره :88595
حجت‌الاسلام اسماعیل بهرامی امام جمعه کالپوش
نقش موثر اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در ایجاد مهاجرت معکوس
 

حجت‌الاسلام اسماعیل بهرامی امام جمعه کالپوش در دیدار با جعفر مرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به اهمیت حفظ منابع آبی و خاکی در کشور اشاره کرد و گفت: استحصال آب با اجرای بند های خاکی، و دیگر پروژه های آبخوانداری و آبخیزداری گزینه مناسبی است که خوشبختانه استان سمنان و همچنین شهرستان میامی در کالپوش اهتمام ویژه ای به اجرای این گونه طرح ها دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان وی افزود: این اقدام موجب می شود تا استحصال آب و خاک به درستی امکانپذیر شود و از سوی دیگر موجب ایجاد اشتغال بین روستائیان و مهاجرت معکوس می شود.
امام جمعه محترم کالپوش همچنین مهار و کنترل آب های زیرزمینی و تقویت منابع آب موجود در منطقه که از اهداف مهم اجرای طرح های آبخیزداری است را یکی از بهترین و کم‌ هزینه‌ترین روش‌ها برای مدیریت خشکسالی و سیل اعلام کرد

در ادامه این دیدار جعفر مرادی حقیقی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تاکید کرد: اجرای طرح  احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیل در شهرستان میامی و منطقه کالپوش اجرایی شده است .

وی همچنین افزود : اجرای این طرح‌ها سبب توسعه و ماندگاری روستاهای اطراف و آبادانی روستاها و سرسبزی جنگلهای کالپوش می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان هدف از اجرای این طرحهای آبخیزداری را کنترل سیلاب وارده به روستا و باغ‌های حاشیه آن و پایدارسازی، تقویت و توسعه منابع آب شرب و زراعی پایین دست روستا اعلام کرد.

مرادی حقیقی از اجرای طرح حراست و حفاظت بیشتر در عرصه منابع طبیعی در استان خبر داد و گفت: سازمان جنگلها و مراتع تجهیزات اطفای حریق جهت حفاظت از عرصه های منابع طبیعی استان را تأمین نموده و به استان سمنان ارسال کرده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با تاکید بر ضرورت صیانت و حفاظت از جنگل های استان سمنان گفت: جنگل ها از بزرگترین سرمایه های کشور هستند و در شرایط جدید که ما با تغییرات اقلیمی شدید و خشکسالی روبرو هستیم باید بیش از هر زمان دیگری نسبت به حفظ این موهبت و سرمایه الهی اهتمام داشته باشیم.

مرادی حقیقی با بیان اینکه موضوع حفاظت از جنگل ها به ویژه جنگل های استان سمنان باید به یکی از اولویت های اصلی استان تبدیل شود،‌ تصریح کرد: امروز بخش مهمی از زندگی و حیات مردم ایران به جنگل ها وابسته است، بنابراین همه دستگاه ها باید با مشارکت و همکاری تلاش کنند تا از عرصه های منابع طبیعی به خوبی نگهداری شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ضمن بیان اینکه یکی از نگرانی‌ها ایجاد حریق در حوزه مراتع و جنگل‌ها است، ابراز داشت: برای کاهش آمار حریق سطح منابع طبیعی مکاتبات لازم با مدیریت بحران استانداری برای تأمین لوازم و تجهیزات صورت گرفت و همچنین کارگروه استانی نیز برای بهبود امور ایجاد شده است.

گفتنی است جعفر مرادی حقیقی مدیر کل بهمراه رئیس اداره شهرستان میامی محمد علی رضایی و فرمانده یگان حفاظت اداره کل سرهنگ ابوطالبی و رئیس اداره حراست اداره کل جهت بازدید از طرحها و پروژه جنگل کاری ، مرتع و آبخیزداری به کالپوش شهرستان میامی سفر کردند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :